16.06.2024
שמיים בהירים icon 33.22° תל אביב

כל מה שרצית לדעת על לימודי ראיית חשבון ולא מצאת במקום אחר

מאת: צוות המערכת | 26/02/24

רואה חשבון הוא אחד מהמקצועות המבוקשים והרווחיים בישראל. רואה החשבון אחראי על ניהול הכספים בארגונים ועסקים שונים, על תזרים המזומנים, הדו"חות הכספיים, בחירת מקורות מימון ועוד. למעשה – מדובר באיש הכספים של החברה. רואה חשבון יכול להיות עצמאי ולתת שירות לעסקים שונים ולשכירים במגוון נושאים, או לעבוד כשכיר בחברה גדולה שיש בה מחלקת חשבונאות. לרוב, מדובר בעבודה משרדית נוחה למדי, ולעיתים אף ייצוג של לקוחות בבתי משפט למתן חוו"ד כלכלית.

תנאי הקבלה למסלול ראיית חשבון

תנאי הקבלה ללימודי ראיית חשבון הם גבוהים מאוד, בעיקר באוניברסיטאות. ציון הסכם, שמשלב בין פסיכומטרי לממוצע בגרויות, נע סביב ה-680 ואף יותר מכך. במכללות, לעומת, תנאי הקבלה קלים יותר ועומדים על ציון פסיכומטרי של 600 וממוצע בגרות של 80 לפחות, כשזה משתנה ממוסד למוסד. המתמטיקה בתעודת הבגרות נדרשת להיות ברמה של 4 יחידות ובציון של 90 ומעלה, או ברמה של 5 יחידות ובציון של 75 לפחות.

מסלול הלימודים

מסלול הלימודים לראיית חשבון אורך 4 שנים, והוא כולל קורסים רבים בתחום הכלכלה, סטטיסטיקה, מנהל עסקים, משפטים, מקרקעין ועוד. בין הקורסים ניתן למנות בעיות מדידה בחשבונאות, דיני מיסים, דיני חברות, דיני ניירות ערך ובורסה, משפט מסחרי, מימון, סטטיסטיקה, שימושי מחשב בחשבונאות, חשבונאות ניהולית, חשבונאות פיננסית, כלכלת ישראל, ניהול סיכונים פיננסיים ועוד. מדובר במסלול תובעני למדי, ובמרבית המוסדות תלמדו לפחות 4 ימים בשבוע.

סטאז' לרואי חשבון

על פי חוק, יכולים לעסוק בראיית חשבון בישראל רק מי שהוא מעל גיל 23, שעבר התמחות מעשית (סטאז') במשך שנתיים, בסיומם עבר בהצלחה את מבחני לשכת רואי החשבון. בשלב ההתמחות, השכר נע בין 5,000-7,000 ₪, תלוי במוניטין של החברה בה עובדים ובתנאים הנלווים. אך אל דאגה, עם סיום הסטאז', השכר נוסק מעלה מעלה.

שכר ותנאים לאחר תקופת הסטאז'

עם סיום תקופת ההתמחות, השכר מטפס ל-12,000-13,000 ₪ בממוצע לעוסקים בתחום כשכירים. הוותק והניסיון כמובן משפיעים, וככל שתתקדמו במקצוע ותעבדו בחברות גדולות, כך יגדל גם השכר וכל התנאים שמסביב. לעוסקים במקצוע כעצמאיים, השכר הוא גבוה אף יותר, ותלוי למעשה במספר שעות העבודה שתחליטו להשקיע. נהוג לגבות מלקוח סכום של 200-400 ₪ + מע"מ לפי העסק וסוג העוסק שלו, ולכל פעולה נוספת כמו הגשת דו"חות, ייעוץ, טיפול בהחזרי מס, ייצוג, תכנון וכד', עוד מאות ואלפי שקלים נוספים. 

לימודי ראיית חשבון – האם זה כדאי?

בכל שנה משתלבים בשוק העובדה כ-700-1,000 בוגרים. זהו נתון מצוין. שלא כמו הבוגרים בתחום המשפטים, רואי חשבון לא מציפים את השוק. כיום, פועלים בישראל כמעט 20,000 רואי חשבון רשומים. זה לא אומר שכולם עוסקים במקצוע. הביקוש לתחום גבוה, מכיוון שבכל שנה נפתחים בישראל עוד ועוד עסקים, ועוד חברות ציבוריות מחויבות לבצע בקרה חיצונית של רואה חשבון. בנוסף לכך, גם עובדים שכירים זקוקים לרואה חשבון למגוון של פעולות כדוגמת קניית דירה, מכירת דירה, החזרי מס, הנחות במס וכן עבור סוגיות בתחום יחסי עובדים ומעבידים – פיצויי פיטורים, שכר, פנסיה קופות גמל ועוד.

כתבות נוספות

איך לבחור את לימודי התואר הראשון בלי להתחרט

בעידן הנוכחי, לימודי תואר ראשון הפכו למשהו מחייב. תעודת בגרות היא כבר מזמן לא קריטריון קובע, וכל מי שרוצה לראות את עצמו מפתח קריירה ומתקדם מבחינה מקצועית, יודע שהתואר הראשון הוא גם הצעד הראשון. בגלל החשיבות של התואר להמשך הקריירה ולתארים שיבואו אחריו, הרבה סטודנטים לעתיד מוצאים את עצמם מתלבטים בין עשרות ואף מאות של […]
לכתבה המלאה

חמשת לימודי התעודה שאחריהם יחטפו אתכם בשוק העבודה

לימודי תעודה הם אפשרות נוחה ומתבקשת: ניתן לרכוש איתם מקצוע מבוקש ובזמן קצר יחסית. למי זה מתאים? למי שלא סגור על מה הוא ירצה לעשות בהמשך, למי שתואר מלא של 3-4 שנים לא מתאים לו ולמי שמחפש את הפרקטיקה של לימודי התעודה ופחות את המחקר והקורסים הארוכים של האקדמיה. כיום, מוצעים עשרות סוגים של לימודי […]
לכתבה המלאה

חמשת לימודי תואר שבסיומם תתקשו למצוא עבודה

ההתלבטות מה ללמוד ובמה לעסוק בעתיד המקצועי היא ללא ספק משותפת לצעירים רבים מאוד. לצד הטבלאות שמשקפות לנו את המקצועות המבוקשים והרווחיים ביותר בישראל, חשוב להסתכל גם על הטבלה האחרת – המקצועות שבהם תתקשו למצוא עבודה, אם בכלל תצליחו. אז מה הם חמשת לימודי התואר, שכנראה לא יובילו אתכם להצלחה? לימודי מזרח אסיה סין היא […]
לכתבה המלאה